ניוזלטר – אוקטובר 2021

ניוזלטר אוקטובר 2021

מטפלות מרכז יעוץ לאישה ממשיכות לסייע לנשים מתחילת מגפת הקורונה ועד היום

 

ב-10 באוקטובר צוין יום בריאות הנפש העולמי, יום שנועד להעלות את המודעות הכלל עולמית לבעיות בריאות הנפש. הריחוק החברתי והסגרים שהפכו למציאות הכרחית במהלך מגפת הקורונה, גרמו לרבים עלייה בתחושת הבדידות. מבחינה זו, המשבר הנוכחי הראה פעם נוספת שאיכות החיים מושפעת באופן שווה מבריאות גוף ונפש.

החל מאפריל 2021 (המציין שנה לסגר הראשון בישראל) לערך, החלו ההשפעות הנפשיות של השנה האחרונה והקשה שעברה עלינו להיות מורגשות בבירור בכל תחומי החיים. מערכת הבריאות הציבורית לא הצליחה לתת מענה לביקוש הגדול, שחשף מחסור חמור בשירותי בריאות הנפש. גם  אצלנו, במרכז יעוץ לאישה, אנו חוות עלייה גדולה במספר הנשים במצוקה הפונות  לקבלת סיוע נפשי.

המטפלות שלנו מציינות כי הלחץ הנוסף וחוסר הוודאות שיצרה המגפה, החמירו את האתגרים הפסיכולוגיים עמם מתמודדות רבות מן הנשים. מספר הולך וגובר של נשים, בייחוד מהשכבות החלשות בחברה, מתמודדות כעת עם תנאים כלכליים קשים אף יותר מקודם, עקב יציאתן ממעגל העבודה ועם מתחים הולכים וגדלים בתוך במשפחה, עם בני הזוג והילדים.
להלן סיפורן של שתי מטופלות אשר נפגעו במשבר הקורונה, והטיפול במרכז יעוץ לאישה עזר להן במהלך התקופה הזו.

סיפורה של ר'

ר', אישה בשנות ה-30 לחייה, נשואה ואמא לשני ילדים קטנים, הגיעה למרכז יעוץ לאישה עקב בעיות שהיא ובעלה חוו בחיי הנישואין. השפעתו של משבר הקורונה על המשפחה הייתה חמורה. הכנסתו של הבעל קטנה עד מאד והלחץ והדאגות הכספיות גרמו לו לחרדה קיצונית ותסכול רב, אשר השפיעו באופן שלילי על יחסיו עם המטופלת שלנו ועם הילדים. כתוצאה מכך, גברו המתח והמצוקה, שהיו קיימים בבית עוד טרם הופעת וירוס הקורונה.

הטיפול שניתן לר' במרכז יעוץ לאישה סייע לה להבין את הדינמיקה ביחסים בינה לבין בעלה. שניהם הגיעו מרקע משפחתי קשה ויחד שחזרו בבית דפוסי התנהגות ששניהם רצו להימנע מהם. בעזרת הטיפול, מצאה ר' דרכים חדשות לשבור את דפוסי ההתנהגות ההרסנית, ורכשה כלים אשר אפשרו לה להגיב לבעלה באופן שונה, וכך להפחית את המצוקה בבית. כתוצאה מכך, הפכה ר' למקור של יציבות במשפחה ויצרה מקום בטוח שהיה נחוץ באופן קריטי עבור שני ילדיה הקטנים.

סיפורה של מ'

מ', אישה בשנות ה-50 לחייה, החלה לקבל טיפול במרכז יעוץ לאישה במהלך משבר הקורונה, לאחר שבעלה אובחן כחולה סרטן. לזוג שני ילדים, שנשארו בבית כאשר בתי הספר שלהם נסגרו בתקופות הסגרים. בנוסף, הילדים לא יכלו לבקר את חבריהם כיוון שחששו לחלות בקורונה ולהעביר אותה לאביהם החולה.

מ' נאלצה לקצץ בשעות העבודה שלה, כיוון שהיתה צריכה לסייע לבעלה החולה ולטפל בילדים. דבר זה הקטין באופן משמעותי את הכנסתה, ויחד עם המצב הקשה בבית, הותיר אותה בהרגשת מחנק. כאשר בעלה עבר השתלה, היא נשארה לצדו שבועיים שלמים ולא יכלה לצאת מבית החולים.

כתוצאה מכך, היא סבלה מחרדה קיצונית אשר אף החריפה עקב המצב הכספי. בנוסף, במהלך אותה תקופה, האשים אותה בעלה בבעיות רבות, וגרם לה לאבד את ביטחונה ולהאמין שהיא אשמה בכל – מה שהוסיף לתחושתה שדעתה הולכת ונטרפת עליה.

בעזרת הטיפול במרכז יעוץ לאישה היא הבינה שלא היא המטורפת אלא המצב, הטיפול עזר לה למצוא כוחות פנימיים וחוסן נפשי, שאפשרו לה להתמודד עם המצב המשברי במקום להוסיף ולדרדר את מצבה הנפשי. העובדה שיכלה לקבל גישה לטיפול ולהמשיך את הפגישות באמצעות 'זום' היוותה חלק קריטי בתהליך ההחלמה שלה.  

תעזרו לנו לסייע לעוד נשים!

תרומה של 80 ש"ח תעזור לסבסד שעת טיפול נפשי לאישה אחת, תרומה של 320 ש"ח תסבסד חודש ותרומה של 4,000 ש"ח תעזור לסבסד שנת טיפול.

עמותת "מרכז יעוץ לאשה" היא מוסד ציבורי מוכר ע"פ סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, כך שבכל תרומה מעל 190 ש"ח למרכז יעוץ לאשה את/ה זכאי/ת להחזר כספי של 35% מגובה התרומה. לדוגמא: אם תרמת 1,000 ש"ח, יש לך זכאות להחזר של 350 ש"ח.